środa, 22 sierpnia 2012

Sighișoara

Sighișoara. Moje drugie ulubione miasto Rumunii zaraz po Sibiu, ale od niego zaczynam prezentację ciekawych miejsc, bo ostatni raz byłem tam 2 tygodnie temu, więc wrażenia są jeszcze gorące. Główną atrakcją miasta jest bardzo dobrze zachowany układ średniowiecznego miasta, położonego na wzgórzu i ufortyfikowanego. Cała starówka wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najbardziej charakterystycznym miejscem tej średniowiecznej twierdzy jest wieża zegarowa.
W wieży mieści się muzeum hiostoryczne miasta (czynne codziennie z wyjątkiem poniedziałków). Warto je zwiedzić i wejść na górę, skąd roztacza się piękny widok na panoramę miasta.


Idąc w stronę widocznego na powyższym zdjęciu wzgórza trafimy na kolejne charakterystyczne miejsce - schody prowadzące do kościoła i starej szkoły, obudowane drewnem, co tworzy coś na kształt tunelu.


Będąc na wzgórzu warto się przespacerować po starym ewangelickim cmentarzu.


a po powrocie na dół zapuścić się w stare uliczki miasta i poczuć choć trochę średniowiecznego klimatu.
Miasto znane jest również z tego, że mieszkał tu w latach 1431-1435 Vlad Tepeș, zwany Draculą. Jest tu jego dom, pomnik oraz cała wampirza "cepelia".


Jeśli chodzi o nocleg w Sighișoarze, to polecam hostel Burg, w samym centrum starego miasta (http://www.burghostel.ro/). Cena noclegu w pokoju wieloosobowym, jak na takie położenie hostelu, niewielka - 40 LEU. Nocując na starówce KONIECZNIE musimy przespacerować się nocą po oświetlonych ulicach Sighișoary.Jeśli ktoś jeszcze nie był w Sighișoarze, to koniecznie musi to nadrobić przy najbliższej okazji.3 komentarze:

 1. Urocze miasteczko i zdjęcia też super. Rozwaliły mnie ślady owadów na tle nieba na zdjęciu z wieżą zegarową. A trzy kolejne są po prostu super!
  Tak trzymaj!!! :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne zdjęcia, tak właśnie zapamiętałam Sigisoarę kiedy tam byliśmy w 2000 roku... Na szczęście są miejsca, gdzie czas się jakby zatrzymał :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Byłem już tam dwa razy, raz podczas wielkiego festynu, drugi pobyt to wieczorny spacer, widzę że warto wybrać się jeszcze raz aby pospacerować nocą po tym magicznym mieście.

  OdpowiedzUsuń