sobota, 8 września 2012

Ponoarele - podul lui Dumnezeu

Dzisiaj ciekawostka geologiczna, czyli Most Boga - znajdujący się w województwie  Mehedinţi  w miejscowości Ponoarele, jeden z trzech największych na świecie naturalny most kamienny, jedyny w Rumunii i drugi w Europie po którym poprowadzona jest droga publiczna (Baia de Arama - Dobreta Turnu Severin). Ten łuk skalny o rozmirach 30 m długości, 13 m wysokości, 22 m szerokości i 9 m wysokości prześwitu był początkowo sklepieniem jaskini. Sąsiadujące z nim sklepienia tej jaskini się zapadły, tworząc w ten sposób ten okazały most.

Nazwa została nadana przez miejscową ludność po zaobserwowaniu, iż żaden z groźnie wyglądających wypadków komunikacyjnych, które miały miejsce w okolicy mostu, nie zakończył się ofiarą śmiertelną. Widok spod mostu:


Pozostała część jaskini (Pestera Ponoarele) jest dostępna do samodzielnego zwiedzania (bez opłat i bez przewodnika). Jest to duża komora, łatwo dostępna bez konieczności posiadania żadnego sprzętu speleologicznego. Nacieki są niestety mocno zdewastowane. W jaskini tej rezyduje kolonia nietoperzy, która szacowana jest na 3000 osobników. 

Wejście do jaskini:Warto być w jaskini w godzinach porannych, gdy słońce świeci bezpośrednio przez wejście do jaskini, dając ciekawe efekty, jak na poniższym zdjęciu.


Szkic schematu jaskini:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz