wtorek, 11 listopada 2014

Cheile Carașului

Przy drodze Anina - Resita, w miejscowości Carașova warto wybrać się na spacer wąwozem Cheile Carașului.Szlak zaczyna się pod mostem nad potokiem Caraș, który wypływa z wąwozu. Przy początku szlaku znajduje się drewniany most, którym Carașova chwali się na wszystkich materiałach reklamowych. Niestety jego stan mocno odbiega od tego przedstawianego na zdjęciach, bo po tegorocznej prawdopodobnie powodzi uległ on mocnemu zniszczeniu. 


Niech nie zniechęci Was nudny początek szlaku. Przez około 20 minut nie dzieje się nic ciekawego, ot wędrówka wzdłuż potoku. Aż docieramy do polany Liliecilor, gdzie naszym oczom ukazuje się taki widok:


Jest to wejście do Peștera Liliecilor, czyli Jaskini Nietoperzy, o średnicy około 10 metrów. 


Strome zbocza wąwozuPotok Caraș tworzy miejscami małe kaskady.


Wąwozem prowadzi nasz szlak niebieskiego trójkąta, wąską ścieżką u podnóża skał.

Po przejściu wąwozu czeka nas taki oto mostek, którego pokonanie dostarcza chyba największych emocji ;-). Co prawda woda w potoku nie jest głęboka i można przejść na drugą stronę nie korzystając z mostka, ale co to za atrakcja? ;-)Po drugiej stronie rzeki trafiamy na pojedyncze zabudowania na polanie Prolaz.
Z Polany Prolaz możemy albo wrócić górną częścią zbocza wąwozu mniej więcej do miejsca, z którego wyruszyliśmy, albo kontynuować wędrówkę wzdłuż potoku w stronę jaskini Comarnic, o czym precyzyjnie informują drogowskazy ;-).


Ja wybrałem wariant powrotu nad wąwozem i takie widoki zobaczyłem po drodze.

1 komentarz: