środa, 19 listopada 2014

Manastirea Visina

To była kolejna niespodzianka od naszego fotograficznego anioła stróża. Tego dnia zaczęliśmy zwiedzanie od monastyru Lainici, gdzie przypadkiem z rozmowy z panem sprzedającym literaturę religijną i dewocjonalia (podstawowa znajomość języka rumuńskiego owocuje tu po wielokroć) dowiedzieliśmy się, że dzisiaj warto zajrzeć do monastyru Visina, który jest niedaleko przy drodze do Targu Jiu. Mieliśmy to w pamięci i jadąc w tamtą stronę zatrzymaliśmy się w pobliżu tego monastyru. O tym, że jest tutaj jakieś wielkie wydarzenie świadczyła spora ilość zaparkowanych wszędzie samochodów i policja kierująca ruchem. Po dojściu na teren monastyru okazało się, że jest tam tłum pielgrzymów i jakaś uroczysta msza. Nie wiedzieliśmy do końca, z jakiej to okazji. Sprawdziłem to dopiero po powrocie w Internecie. Okazało się, że była to uroczystość konsekracji nowo wybudowanego przyklasztornego kościoła i nadania mu wezwania Świętego Nikodema z Tismany. Msza prowadzona była przez wielebnego księdza Irineu, arcybiskupa i metropolitę Oltenii z miasta Craiova. Przy tej okazji wyświęcono też na księży dwóch diakonów. Poniżej krótki reportaż z tego wydarzenia.

Uroczysta msza przed kościołem.


 Arcybiskup Irineu


Nowo konsekrowany kościół

PielgrzymiRównolegle z trwającą mszą po przeciwnej stronie kościoła odbywało się święcenie potraw. Był to głównie chleb, ale też inne potrawy i napoje, np. domowej produkcji wino w plastikowych butelkach. Pieczywo miało obowiązkowo wbitą i zapaloną świeczkę. Wśród potraw było też coś na kształt tego, co w Polsce z tradycji wschodniej znamy jako kutię, tyle że tutaj uformowane to było na rodzaj "ciasta". Było to zrobione z pszenicy z cukrem i karmelem oraz bakaliami, Bardzo słodkie. Po poświęceniu było dzielone wśród współpielgrzymów i na miejscu zjadane.Modlitwa nad poświęceniem potraw prowadzona była śpiewem przez duet księży.
Po ogólnym poświęceniu potraw przyszła pora na święcenie indywidualne. Wyglądało to tak, że osoby święcące pokarm wraz z księdzem trzymały go w dłoniach i "bujały" góra - dół podczas wypowiadania błogosławieństwa.
A potem przyszła pora na polewanie święconych potraw (głównie tego pszenicznego kutiopodobnego ciasta) dopiero co poświęconym winem z plastikowych butelek. 


Niektóre bochny były bardzo słusznych rozmiarów.

 Pielgrzymi
Procesja kończąca uroczystość. Na jej czele szła zakonnica ze "śmigłem", na którym młotkiem wystukiwała rytm. W kościele katolickim w tej roli występują zwykle kołatki. W kościele prawosławnym jest to tradycyjnie takie właśnie "śmigło". Jeśli ktoś zna jego fachową nazwę, to proszę o informację ;-). 
Księża przechodząc błogosławili wiernych


Jeden z nich był naprawdę okazałego wzrostu. Na tym zdjęciu nie stoi on na żadnym podwyższeniu, lecz na tym samym poziomie co pozostali wierni.Z największą czcią traktowany był Arcybiskup Irineu, pod którego błogosławiące dłonie wszyscy podtykali głowy.W tym momencie ja też zostałem pobłogosławiony.

PielgrzymiZakonnicy uczestniczący w uroczystości
Przed opuszczeniem terenu klasztoru niemal każdy z wiernych zapalał świeczki w nowym kościele i umieszczał je w przeznaczonym do tego miejscu przed kościołem.

 2 komentarze:

  1. To, jak to nazywasz śmigło, po słowiańsku nazywa się biło. Na polski można to przetłumaczyć mniej więcej jako 'klepadło'. Jest to drewniana deska z wyciętym uchwytem na dłoń, która spełnia funkcje dzwonu. 'Instrument' ten jest popularny w monasterach, w zwykłych cerkwiach praktycznie się go nie używa. Relacja bardzo ciekawa, zdjęcia interesujące :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo dziękuję za informację. Cieszę się, że relacja się podobała.;-)

    OdpowiedzUsuń